Co musí každý Čech vědět o našem pivu!

Co musí každý Čech vědět o našem pivu! 

Věděli jste, že největší spotřeba piva na světě je právě v České republice a jako jediná země máme pivo raději, než víno? Čím je naše pivo tak speciální, jak se vařilo dříve a jak se vaří dnes? Už se Vám sbíhají sliny na nový článek?

Kde se vzalo české pivo

První zmínka o českém pivu pochází už z roku 993, kdy se pivo začalo vařit v benediktinském klášteře v Břevnově. No vážně, v klášteře! ?

Právo vařit pivo měli ještě ve 13.století jen zmíněné kláštery a potom měšťané bydlící v královských městech uvnitř městských hradeb. 

historie českého piva

Sám Karel IV. pak roku 1357 jmenoval svatého Václava jako patrona piva a od roku 2013 si tuto událost připomínáme při každoročních oslavách Dne českého piva, které se pravidelně konají na konci září.

historie českého piva

Pánové a rytíři napřed vařit pivo odmítali a báli se poškození svého původu. Když se do toho pak přece jen pustili a chuť na vlastní pivo zvítězila i nad ctí jejich erbů, vznikl mezi měšťany a pány rytíři vleklý spor. Trval dlouhých 33 let, kdy se o výrobu piva přetahovali. Města se cítila poškozena a pánové rytíři si chtěli výrobu piva uzurpovat jen pro sebe. Spor řešilo dlouho bez úspěchu dokonce 33 zemských sněmů a nebyli schopni se dohodnout, až bylo konečně právo vařit pivo uznáno všem bez rozdílu. 

Ovšem za poplatek, jak jinak ?.

Poplatky se často měnily, napřed bylo zavedeno tzv. povarné, později tzv. posudné.Polahvového poplatku už se historie nedočkala, první láhve u nás vznikly v Praze roku 1841.Vraťme se ještě ale na chvíli do historie… 

Jak se pivo dříve vařilo?

Nejprve se vařila piva svrchně kvašená z pšeničného sladu, až do poloviny 19. století. O rozvoj typických vlastností českého piva, jak jej znáte dnes, se zasloužil až legendární český sládek František Ondřej Poupě. Navrhl nejen všelijaká nová zařízení pro výrobu piva a samotného sladu, ale především se zasloužil o používání výhradně ječného sladu. Poupravil dávkování chmele a tím výrazně zvýšil kvalitu piva. Jeho známé heslo se traduje mezi sládky dodnes a zní : žito na chleba, pšenice na koláče, oves pro koně,....ječmen na pivo!

Nové postupy a mechanizace

19.století je bráno celkově jako Zlatý věk českého pivovarnictví. Nastaly výrazné změny, například se přešlo na spodní kvašení a zavedly se nové postupy s pomocí strojních pohonů nebo prvních lahvoven, jak už bylo zmíněno.Vzniklo také velké množství nových pivovarů a v Praze se zrodila vůbec první Sladovnická škola. Pivovarská výuka byla později na školách zastavena, vznikly namísto toho Vědecké ústavy pivovarské.

České pivo dnes

české pivo

České pivo patří k těm nejlepším na světě, především díky našim zkušeným sládkům a jejich tradičním postupům vaření piva. Naše pivo má zkrátka neochvějnou historii :) Přesto má oproti zahraničním pivům nejnižší cenu. Co víc si přát?Na 1 půllitr českého ležáku je třeba 2-4 litry vody, 2-3 šištic chmele, 2400 zrníček sladu z 90-100 klasů ječmene a 2,5g hustých tekutých kvasnic. 

Ekonomické přínosy českého pivovarnictví jsou obrovské! Pivovarský sektor odvede každoročně na daních přes 29 miliard korun. Celkový přínos pivovarnictví včetně tržeb z pohostinství činí až 343 miliard! Až 25% tržeb v hospodách pochází z prodeje piva. 

Pivo mají v oblibě především muži a podle výzkumu je to přesně 88% pánů pivařů. Pivařek je pak u nás cca 57% . Výzkum navíc udává, že si pivař dopřeje chmelový mok zhruba třikrát za týden a průměrně jde o 8 půllitrů týdně. Ženy si pak v průměru pochutnávají na dvou půllitrech týdně. Zkrátka jedno pivečko v sobotu a jedno v neděli ke kachně se zelím ?.

Pivo ve světě

Už z dob Mezopotámie bylo pivo spojeno s magickými rituály a věřilo se, že má kouzelné účinky! Ve starém Egyptě dokonce ještě za vlády faraonů pivo používali jako platidlo. 

Pro zemřelé Wikingy představovalo pivo jeden z nejcennějších darů od pozůstalých - je třeba doplňovat energii a dbát na pitný režim i v posmrtném životě, že ano ?.

Ve Finsku například probíhá v současnosti světový pohár v nošení manželky. Ne vždy je to doslova na rukou, manželé snažící se o výhru mají leckdy co dělat, aby manželku při běhu za vítězstvím udrželi. Odměnou pro nejrychlejšího je totiž pivo - jak jinak, a to o váze jejich manželky. Možná i to je důvod, proč jsou ve Finsku oblíbenější ženské krev a mléko ?. 

V Thajsku použili pivní lahve dokonce i jako stavební materiál a postavili z nich chrám. Jestli je uvnitř něj i modlitebna s pivním oltářem netušíme, ale k jeho výstavbě bylo použito 1,5 milionu lahví!  Nutno dodat, že úplný nevkus to není, jak by člověk možná čekal. Nás by zajímalo, kdo všechny ty lahve vypil.

chrám z pivních sklenic

Nejsilnější pivo na světě s nejvyšším obsahem alkoholu 67,5% se jmenuje Snake Venom, což znamená v překladu Hadí jed. Když si uvědomíte, že například Absinth má okolo 70% obsahu alkoholu, pak je název pro nejsilnější pivo světa více, než trefný. Takový had by u nás nadělal pěknou paseku, s těmi 282 půllitry piva, které údajně v průměru vypije za rok každý Čech ?.

snake venom nejsilnější pivo na světě snake venom nejsilnější pivo světa

Věděli jste, že existuje fóbie ze strachu z prázdné pivní sklenice? Je tomu opravdu tak, oficiální název zní CENOSILLICA (cenosillicafóbie). Čechům se ale podle všeho obstojně daří se této fobii vyhýbat.

fobie z prázdné pivní sklenice CENOSILLICAFÓBIE

České pivo je zkrátka nejlepší, nejchutnější a není tedy divu, že jsme i my v Povidlu vytvořili naši speciální kolekci s názvem PIVO, pro každého pyšného Čecha s trochou té pěny na rtu!

Chmel, vážení, je přece předepsané léčivo ?.

pivo povidlo.cz dámské tričko  pivo povidlo.cz láska k pivu pánské tričko pivo povidlo.cz

Jak chutná naše české pivo Vám, to nám klidně můžete napsat na naše facebookové stránky ?. My se na Vás budeme těšit u dalšího povidlového článku. 

Vaše Dáša z Povidla